A Horák s nízkym obsahom NOx je spaľovacie zariadenie navrhnuté tak, aby minimalizovalo tvorbu oxidov dusíka (NOx) pri spaľovaní paliva. Dosahuje to reguláciou teploty plameňa, postupným privádzaním vzduchu alebo paliva a optimalizáciou procesu miešania – typicky znížením emisií NOx 30 % až 80 % v porovnaní s bežnými horákmi. V priemyselných aplikáciách, ako sú rotačné pece, cementárne, energetické kotly a petrochemické ohrievače, sú horáky s nízkym obsahom NOx primárnym hardvérovým riešením na splnenie prísnych environmentálnych predpisov bez obetovania tepelnej účinnosti.
NOx je súhrnné označenie pre oxid dusnatý (NO) a oxid dusičitý (NO₂). Tieto plyny sú regulované globálne, pretože prispievajú k tvorbe prízemného ozónu, kyslým dažďom a jemným časticiam (PM2,5). V Európskej únii smernica o priemyselných emisiách (IED) a referenčný dokument o najlepších dostupných technikách (BREF) pre výrobu cementu stanovujú limity NOx na 200–500 mg/Nm³ (pri 10 % O2). V Spojených štátoch stanovujú národné emisné normy EPA pre nebezpečné látky znečisťujúce ovzdušie (NESHAP) a pravidlá na štátnej úrovni podľa zákona o čistom ovzduší porovnateľné alebo prísnejšie prahové hodnoty. Dosiahnutie zhody bez drahých systémov dodatočného spaľovania (SCR/SNCR) si v mnohých prípadoch vyžaduje nahradenie starších horákov modernými konštrukciami s nízkym obsahom NOx.
Pochopenie toho, prečo sú potrebné horáky s nízkym obsahom NOx, si vyžaduje podrobný pohľad na chémiu tvorby NOx. Existujú tri primárne mechanizmy, z ktorých každý vyžaduje inú stratégiu potlačenia:
Konštrukcia horáka s nízkym obsahom NOx sa zameriava na všetky tri mechanizmy súčasne. V aplikáciách rotačných pecí je najväčšou výzvou potlačiť tepelné NOx pri zachovaní vysokej svietivosti plameňa a tepelného toku potrebného pre kvalitu slinku alebo vápna. Konštrukčný paradox spočíva v tom, že vysoká kvalita produktu vyžaduje intenzívny prenos tepla, zatiaľ čo predpisy týkajúce sa NOx vyžadujú miernu teplotu plameňa – protiklad, ktorý má vyriešiť pokročilá technológia viackanálových horákov.
Moderné horáky s nízkym obsahom NOx využívajú niekoľko prekrývajúcich sa stratégií techniky spaľovania, ktoré sú často kombinované v rámci jedného telesa horáka, aby sa dosiahlo zníženie emisií NOx:
Celkový spaľovací vzduch je rozdelený na primárne, sekundárne a niekedy terciárne prúdy dodávané v rôznych axiálnych polohách pozdĺž spaľovacej komory. Počiatočná primárna zóna bohatá na palivo pracuje pri substechiometrickom pomere vzduchu k palivu (λ < 1), ktorý potláča špičkovú teplotu plameňa a obmedzuje dostupnosť kyslíka pre tepelnú tvorbu NOx. Zvyšný vzduch sa zavádza postupne po prúde až do úplného vyhorenia. Táto technika samotná môže znížiť tepelné NOx 40 – 60 % . V rotačných peciach funguje vlastný sekundárny vzduch pece nasávaný z chladiča slinku (pri 900 – 1 000 °C) ako prirodzený mechanizmus stupňovania vzduchu, keď je primárny vzduch udržiavaný na nízkej úrovni.
Sekundárny prúd paliva – zvyčajne 10–20 % z celkového tepelného príkonu — sa vstrekuje za primárnou spaľovacou zónou do zóny opätovného spaľovania s nedostatkom kyslíka. V tomto redukčnom prostredí uhľovodíkové radikály reagujú s už vytvoreným NO za vzniku molekulárneho dusíka (N₂) a vodnej pary. Procesom sa dosiahne dodatočné zničenie NOx 50 – 70 % v dobre navrhnutých systémoch. Opätovné spaľovanie je obzvlášť účinné na reguláciu palivových NOx a je bežne integrované s horákmi na uhlie, ktoré spoluspracujú alternatívne palivá.
Ochladené výfukové plyny (typicky 200–350 °C) sú recirkulované z dymovodu späť do prúdu spaľovacieho vzduchu alebo priamo do zóny plameňa. Hmota inertného plynu riedi koncentráciu kyslíka a absorbuje teplo, čím znižuje teplotu adiabatického plameňa až o 150 až 200 °C . Vnútorné miery FGR 10 – 30 % sú štandardné v priemyselných plynových a olejových horákoch. Externý FGR vyžaduje dodatočné potrubie a ventilátory, ale ponúka presnejšie ovládanie. V kombinácii so vzduchovým odstupňovaním môže FGR znížiť NOx na nižšie úrovne 30 mg/Nm³ na horákoch spaľujúcich zemný plyn – kvalifikované ako ultra-nízke NOx (ULN).
Prevádzka horáka pri minimálnom prebytku vzduchu znižuje celkový kyslík dostupný pre tepelnú tvorbu NOx. Moderné horáky s nízkym obsahom NOx sú navrhnuté pre prísnu kontrolu procesu a udržiavajú nadbytočný vzduch v rozsahu 1 – 5 % na vstupe do pece, v porovnaní s 10 – 15 % pri starších dizajnoch. Prevádzka LEA tiež znižuje špecifickú spotrebu tepla a objem spalín, čím poskytuje sekundárnu výhodu nižších emisií CO₂ na tonu produktu. Nedostatočný prebytok vzduchu však ohrozuje tvorbu CO a nedokonalé spaľovanie, čo si vyžaduje presné meranie kyslíka a regulačné slučky.
V aplikáciách využívajúcich zemný plyn alebo LPG horáky s chudobnou zmesou pred zapálením homogénne zmiešajú palivo a vzduch, čím sa dosiahne rovnomerne chudobný plameň so špičkovými teplotami hlboko pod tepelným prahom NOx. Horáky s premixom ULN môžu dosahovať nižšie výstupy NOx 9 ppm (približne 17 mg/Nm³) , spĺňajúce najprísnejšie predpisy o kvalite ovzdušia v Kalifornii (SCAQMD Rule 1146) a porovnateľné globálne normy. Tieto horáky nie sú vhodné pre rotačné pece kvôli riziku spätného vzplanutia a nízkemu tepelnému toku, ale sú široko používané v priemyselných kotloch, sušičkách a procesných ohrievačoch.
| Typ horáka | Zníženie NOx vs. základná hodnota | Typická aplikácia | Druhy paliva |
|---|---|---|---|
| Vzduchom stupňový horák | 30 – 60 % | Kotly, pece | Plyn, ropa, uhlie |
| Fuel-Staged (Reburn) Horák | 50 – 70 % | Výroba energie | Plyn, práškové uhlie |
| FGR horák | 40 – 50 % | Procesné ohrievače | Zemný plyn, LPG |
| Viackanálový horák rotačnej pece | 30 – 80 % | Cement, vápno, minerály | Uhlie, plyn, ropa, AFR |
| Horák na predmiešanie s ultra nízkym obsahom NOx (ULN). | 70 – 90 % | Priemyselné vykurovanie | Zemný plyn |
| Bezplamenný oxidačný (FLOX) horák | 80 – 95 % | Vysokoteplotné pece | Zmesi plynu a vodíka |
Medzi týmito Bezplameňová oxidácia (FLOX) — tiež známy ako vysokoteplotné spaľovanie vzduchu (HiTAC) — si zaslúži osobitnú zmienku ako nová technológia. Predhrievaním spaľovacieho vzduchu nad teplotu samovznietenia paliva (zvyčajne nad 800 °C) a jeho zriedením recirkulovanými spalinami, FLOX eliminuje tvorbu viditeľného plameňa a dosahuje pozoruhodne rovnomerné teplotné profily. Vďaka tomu je ideálny pre pece na tepelné spracovanie, kde je rozhodujúca rovnomernosť teploty, a je hodnotený pre aplikácie v rotačných peciach v spolupráci s programami spoločného spaľovania vodíka.
The rotačný pecný horák predstavuje jedno z technicky najnáročnejších spaľovacích prostredí v celom priemysle. Cementové rotačné pece – najbežnejšia aplikácia – pracujú pri teplotách spekacích zón 1 400 až 1 500 °C generujúce vysoké základné úrovne NOx 800 – 1 500 mg/Nm³ . Správne špecifikovaný horák rotačnej pece s nízkym obsahom NOx musí zosúladiť dva protichodné ciele: potlačiť NOx pri zachovaní intenzívneho, stabilného a vysoko svietivého plameňa potrebného na zabezpečenie kvality produktu (zhlukovanie slinku, obsah voľného vápna, horľavosť). Nesprávne navrhnutý horák pece s nízkym obsahom NOx môže produkovať dlhý, lenivý plameň, ktorý znižuje NOx, ale tiež znižuje výkon pece a zvyšuje špecifickú spotrebu tepla – kompromis, ktorý manažér závodu neakceptuje.
Okrem cementu sú rotačné pecné horáky s nízkym obsahom NOx kritické v: vápenky (ropný, chemický a papierenský priemysel, prevádzka pri 900 – 1 200 °C); pece na spracovanie minerálov (peletizácia železnej rudy, kalcinácia kaolínu); pece na spaľovanie nebezpečného odpadu (kde sú regulačné limity NOx najprísnejšie, často pod 200 mg/Nm³); a pece s ľahkým kamenivom (LWA). . Každá aplikácia vyžaduje inú geometriu plameňa, flexibilitu paliva a teplotný profil.
Moderné rotačné pecné horáky s nízkym obsahom NOx využívajú a viackanálový koncentrický dizajn s typicky 3 až 5 samostatnými kanálmi usporiadanými koaxiálne okolo stredovej osi. Počet a usporiadanie kanálov sa líši podľa dodávateľa a typu paliva:
Pomer vírivého vzduchu k axiálnemu vzduchu — vyjadrený cez číslo hybnosti primárneho vzduchu (M) , definovaný ako pomer toku hybnosti primárneho vzduchu k toku hybnosti sekundárneho vzduchu – je hlavným parametrom ladenia pre tvar plameňa a výstup NOx. Vyššie hodnoty M vytvárajú kratšie, huňatejšie, intenzívnejšie plamene (uprednostňuje sa pre ťažko spáliteľný slinok); nižšie hodnoty M vytvárajú dlhšie plamene podobné ceruzke (uprednostňuje sa pre prašné pece alebo výrobu vápna). Typické množstvá primárneho vzduchu v horákoch pecí s nízkym obsahom NOx sú dodržané 6–12 % celkového spaľovacieho vzduchu , v porovnaní s 15 – 25 % v starších jednokanálových konštrukciách, čím sa znižuje množstvo vzduchu s vysokou teplotou, bohatého na kyslík v zóne horného plameňa, kde sa tepelný NOx vytvára najrýchlejšie.
V kompletnom pecnom systéme – najmä moderných predkalcinačných peciach, ktoré predstavujú väčšinu nových cementárskych kapacít na celom svete – sa zníženie NOx dosahuje na systémovej úrovni, nielen na jednotlivých horákoch. Integrovaná stratégia funguje takto:
Tento integrovaný prístup umožňuje moderným predkalcinovacím cementárňam dosiahnuť úrovne emisií NOx 200–500 mg/Nm³ — v rámci limitov EÚ IED/BREF a konkurencieschopné s nákladnejšími systémami SCR. Dobre sprevádzkovaný horák FLSmidth JETFLEX alebo KHD Pyrojet na linke na slinku 5 000 t/den v kombinácii so stupňovitým predkalcinátorom preukázali trvalé hladiny NOx 300–350 mg/Nm³ bez akejkoľvek spotreby SNCR činidla.
| Parameter | Konvenčný horák | Kiln Horák s nízkym obsahom NOx |
|---|---|---|
| Emisie NOx (cementová pec) | 800 – 1 500 mg/Nm³ | 200–500 mg/Nm³ |
| Primárny objem vzduchu | 15 – 25 % z celkového počtu | 6 – 12 % z celkového počtu |
| Špičková teplota plameňa | ~1900 °C | ~1 700 až 1 800 °C |
| Schopnosť alternatívneho paliva | Obmedzené (<10% tepelná náhrada) | Až 80% tepelná náhrada |
| Špecifická spotreba tepla | Základná línia | Neutrálne až -3 % |
| Miera opotrebenia žiaruvzdorných materiálov | Vyšší (horúci, kratší plameň) | Znížené (dlhšia životnosť kampane) |
| Pomer stíšenia | Typicky 2:1 | 3:1 až 5:1 |
| Simultánne spaľovanie viacerých palív | Nie je to možné | Až 4 palivá súčasne |
Výber správneho horáka s nízkymi emisiami NOx pre rotačnú pec je multidisciplinárnym technickým rozhodnutím, ktoré ovplyvňuje nielen súlad so životným prostredím, ale aj výrobnú kapacitu, náklady na palivo a životnosť žiaruvzdorného materiálu. Proces hodnotenia by sa mal riadiť týmito kritériami:
Jednou z komerčne najdôležitejších aplikácií pokrokových rotačných pecných horákov s nízkym obsahom NOx je spoločné spracovanie alternatívne palivá a suroviny (AFR) . Keďže náklady na likvidáciu skládok rastú a mechanizmy tvorby cien uhlíka sa globálne rozširujú, výrobcovia cementu a vápna agresívne zvyšujú svoju mieru tepelnej substitúcie (TSR) – časť celkového tepelného vstupu odvodeného z alternatívnych palív.
Poprední výrobcovia cementu v Európe dosiahli hodnoty TSR 80 – 100 % v špecifických závodoch (napr. závody Holcim v Nemecku a Švajčiarsku), čím sa dramaticky zníži spotreba fosílnych palív a intenzita CO₂. Hlavný horák pece spracováva najnáročnejšie alternatívne palivá: hrubé RDF (palivo získané z odpadu, veľkosť častíc do 50 mm), TDF (palivo z pneumatík, drvená guma s oceľovým drôtom), živočíšna múčka a kontaminovaná biomasa. Tieto palivá vyžadujú vyhradený kanál AF s veľkým otvorom s:
Dôsledky NOx prevádzky s vysokým TSR sú zložité. Zatiaľ čo biomasa a RDF vo všeobecnosti obsahujú menej dusíka viazaného na palivo ako petrolej alebo uhlie, ich nižšia výhrevnosť a pomalšie rýchlosti vyhorenia môžu zmeniť teplotné profily plameňa spôsobmi, ktoré buď zvyšujú alebo znižujú tepelné NOx v závislosti od konfigurácie pece. Horák s nízkym obsahom NOx s riadením hybnosti v reálnom čase je preto nevyhnutný na udržanie súladu s emisiami NOx, pretože palivová zmes sa pri prevádzke s vysokým TSR mení denne alebo dokonca každú hodinu.
Horák s nízkym obsahom NOx je a primárne opatrenie (na strane spaľovania). a je nákladovo najefektívnejší ako prvá línia regulácie NOx. Často sa kombinuje so sekundárnymi (post-spaľovacími) opatreniami, keď prísnejšie limity alebo podmienky špecifické pre danú lokalitu vyžadujú ďalšie zníženie:
Pre väčšinu cementární a vápeniek, ktorých cieľom je dodržiavanie súčasných noriem EÚ alebo US EPA, rotačný pecný horák s nízkym obsahom NOx kombinovaný s SNCR ponúka optimálnu rovnováhu kapitálových nákladov, prevádzkovej zložitosti a emisného výkonu, pričom poskytuje kombinované úrovne NOx 150–250 mg/Nm³ za celkovú cenu systému 5-8 krát nižšia ako ekvivalentná inštalácia SCR.
Globálny trh s horákmi s nízkym obsahom NOx pre rotačné pece je obsluhovaný obmedzeným počtom vysoko špecializovaných firiem zaoberajúcich sa spaľovacím inžinierstvom s desaťročiami skúseností s aplikáciami špecifickými pre cement a vápno. Medzi kľúčových dodávateľov a ich vlajkové produkty patria:
Pri hodnotení dodávateľov by si kupujúci mali vždy vyžiadať podrobné údaje o referenčnom závode pri porovnateľných veľkostiach pecí, palivových zmesiach a úrovniach výkonu slinku, pretože výkon NOx je vysoko špecifický pre dané miesto. Dosiahnutie horáka 350 mg/Nm³ na plynovej peci môže dodať 600 mg/Nm³ v tej istej peci beží 60 % petkoks bez systémových úprav spaľovania. Normou pre náležitú starostlivosť by malo byť testovanie emisií treťou stranou v reprezentatívnych prevádzkových podmienkach – nielen údaje poskytnuté dodávateľom.
Regulačný tlak poháňajúci zavádzanie horákov s nízkym obsahom NOx sa celosvetovo zintenzívňuje. Očakáva sa, že revidovaný BREF EÚ pre cement, vápno a oxid horečnatý (zverejnený v roku 2013, v rámci revízie na roky 2024 – 2025) sprísni úrovne emisií súvisiace s BAT (BAT-AEL) pre NOx v cementárskych peciach na 100–450 mg/Nm³ — posunutie mnohých existujúcich inštalácií len SNCR k retrofitom SCR a úloha pokročilého pecného horáka s nízkym obsahom NOx ako základnej vrstvy je kritickejšia než kedykoľvek predtým.
Pokiaľ ide o budúcnosť, tri nové trendy pretvárajú technológiu horákov s nízkym obsahom NOx pre rotačné pece:
Horáky s nízkym obsahom NOx – najmä konštrukcie horákov s viackanálovými rotačnými pecami – poskytujú spoľahlivé a nákladovo efektívne znižovanie emisií NOx bez výrazných energetických pokút alebo zložitých systémov činidiel. So schopnosťou znížiť emisie NOx z pece 1 000 mg/Nm³ až pod 400 mg/Nm³ samotným spaľovacím inžinierstvom zostávajú nepostrádateľné v priemysle na výrobu cementu, vápna, minerálov a spoluspracovania odpadu. Ich kompatibilita s alternatívnymi palivami a palivami pochádzajúcimi z odpadu ich stavia súčasne ako nástroj na kontrolu emisií a páku na znižovanie nákladov. Pre prevádzkovateľov zariadení, ktorí čelia sprísňujúcim sa regulačným limitom, prechod na moderný rotačný pecný horák s nízkym obsahom NOx je trvalo prvým a najefektívnejším krokom vo viacúrovňovej stratégii kontroly emisií – pred investíciou do systémov činidiel SNCR alebo značného kapitálu zariadení SCR.
Horák s nízkym obsahom NOx zvyčajne dosahuje emisie NOx v rozsahu 30–150 mg/Nm³ na zemný plyn v štandardných priemyselných aplikáciách s použitím techník, ako je stupňovanie vzduchu, FGR alebo stupňovanie paliva. Horák s ultra nízkym obsahom NOx (ULN) ide ešte ďalej – využíva technológiu chudého premixu a/alebo hlbokého FGR – na dosiahnutie nižších úrovní NOx 9 ppm (približne 17 mg/Nm³) . Horáky ULN sú bežné v Kalifornii (regulované podľa SCAQMD Rule 1146) a sú zvyčajne obmedzené na zemný plyn alebo LPG v kotloch a procesných ohrievačoch. Nie sú vhodné pre aplikácie v rotačných peciach z dôvodu rizika spätného vzplanutia a potreby veľmi vysokých stabilných tepelných tokov.
Áno, dodatočná montáž je jednou z najbežnejších aplikácií. Väčšina viackanálových rotačných pecných horákov s nízkym obsahom NOx je navrhnutá tak, aby bola kompatibilná s existujúcou geometriou krytu pece a rozmermi platformy horáka. Renovácia zvyčajne vyžaduje výmenu telesa horáka a zostavy dýzy, presmerovanie prívodných palivových potrubí pre ďalšie palivové kanály, modernizáciu ventilátora primárneho vzduchu na vyššiu rýchlosť s nižším objemom a prekonfigurovanie logiky riadenia spaľovania v DCS závodu. Projekty modernizácie na linkách na slinku s kapacitou 3 000 – 5 000 t/den zvyčajne stoja 0,5 – 1,5 milióna EUR a dosiahnuť návratnosť do 2 až 4 rokov prostredníctvom zníženia nákladov na palivo a vyhýbania sa sankciám za dodržiavanie predpisov.
Pri správnom návrhu a uvedení do prevádzky by rotačný pecný horák s nízkym obsahom NOx mal mať a neutrálny až mierne pozitívny účinok na kvalitu slinku a výkon pece. Nižšie objemy primárneho vzduchu zvyšujú dostupnú teplotu sekundárneho vzduchu v digestore (približne o 20–50 °C), čo zlepšuje spätné získavanie tepla z chladiča slinku a znižuje mernú spotrebu tepla. Ak však horák nie je správne nastavený – najmä ak je tvar plameňa príliš dlhý alebo nedostatočne intenzívny – obsah voľného vápna sa môže zvýšiť, čo naznačuje neúplné spekanie. Uvedenie do prevádzky a nepretržitá prevádzková podpora od dodávateľa horáka je nevyhnutná počas prvých 3 – 6 mesiacov po modernizácii alebo novej inštalácii.
Moderné rotačné pecné horáky Low-NOx sú určené pre viacpalivová flexibilita . Môžu súčasne spaľovať práškové uhlie (veľkosť častíc < 100 µm, vlhkosť < 1 %), ropný koks (petcoke), zemný plyn, LPG, ťažký vykurovací olej (HFO) a celý rad alternatívnych palív vrátane paliva získaného z pneumatík (TDF), paliva získaného z odpadu (RDF, veľkosť častíc do 30–50 mm, sušený kalový kanál a živočíšna múčka), živočíšna múčka. Schopnosť manipulovať s viacerými palivami súčasne bez prerušenia procesu je kľúčovým konkurenčným rozdielom medzi prémiovými dodávateľmi. Rastliny dosahujúce TSR nad 60 % zvyčajne vyžadujú vyhradený kanál AF s minimom Vnútorný priemer 25-30 mm a tvrdená konštrukcia hrotu trysky.
Monitorovanie výkonu zvyčajne zahŕňa: a Systém kontinuálneho monitorovania emisií (CEMS) inštalované v komíne pece na meranie NOx, SO₂, CO, O₂ a celkového prachu v reálnom čase; Kamery plameňa v peci poskytujúce vizuálne a infračervené monitorovanie tvaru plameňa; vysielače primárneho prúdu vzduchu, tlaku a teploty na každom kanáli horáka; hmotnostné prietokomery paliva (Coriolisov typ pre uhlie a AF); a analyzátory kvality slinku (voľné vápno, jemnosť Blaine). Pokročilé inštalácie využívajú aj akustické pyrometre na mapovanie teploty plášťa pece a optické analyzátory plynov vo vstupnej komore pece na monitorovanie rovnováhy CO/O₂ – poskytujúce včasné varovanie pred anomáliami spaľovania skôr, ako ovplyvnia hladiny NOx alebo kvalitu produktu.
Hlavné konštrukčné teleso (rúrka dýzy, vzduchové kanály, vonkajší plášť) horáka rotačnej pece s nízkym obsahom NOx má zvyčajne životnosť 15-25 rokov pri správnej údržbe. Opotrebované komponenty – vrátane koncoviek trysiek, vírivých lopatiek a prepravných potrubí na uhlie/AF – vyžadujú výmenu 12-36 mesiacov v závislosti od abrazivity paliva a prevádzkových hodín. Dodávatelia spravidla udržiavajú programy náhradných dielov minimálne 15 rokov po výrobe. Ekonomika výrazne uprednostňuje predĺženie životnosti telesa horáka pravidelnou výmenou dýzy pred úplnou výmenou horáka, pretože zostavy hrotov dýz sú zvyčajne drahé 5 – 15 % z ceny celého horákového systému.
Pre pece prevádzkované predovšetkým na uhlí alebo petrolejovom koksu s obmedzeným spoluspracovaním alternatívneho paliva, samotný horák s nízkym obsahom NOx zvyčajne dosahuje 400–600 mg/Nm³ — v súlade so súčasným limitom EÚ IED 500 mg/Nm³, ale potenciálne nad užším rozsahom BAT-AEL očakávaným v revidovanom BREF pre cement (pravdepodobne 100 – 450 mg/Nm³). V takýchto prípadoch je pridanie SNCR najbežnejším ďalším krokom. Pre plynové pece alebo pece s vysokým TSR biomasy, úrovne NOx iba pre horáky 250–400 mg/Nm³ sú dosiahnuteľné a spĺňajú súčasné limity. Závody, ktoré čelia prísnostiam po roku 2025 – najmä v Nemecku, Holandsku a Rakúsku – čoraz viac kombinujú horáky s nízkym obsahom NOx SNCR stupňovitý predkalcinátor, aby zostali v súlade bez kapitálových investícií SCR.